Bóle pleców – krótkie wprowadzenie

Ból pleców (łac. dorsalgia), to rodzaj bólu odczuwanego po stronie grzbietowej, wzdłuż osi pionowej ciała. Najczęściej to objaw bardzo niespecyficzny, związany ze schorzeniami kręgosłupa i rdzenia kręgowego lub elementów aparatu kostno-mięśniowego razem z towarzyszącymi nerwami.
Bóle pleców to poważny problem zdrowotny, który dotyka miliony osób na całym świecie. Hoy i wsp. (2010)[1] ocenili częstość występowania bólu pleców w populacji australijskiej na 7,5%, zaś rozpowszechnienie na 25%. W Polsce bólów krzyża doświadcza wg badań 75% osób przed 40 rokiem życia, zaś po 40-stce  – 66% mężczyzn i 30% kobiet[2].
Kręgosłup jest głównym, strukturalnym wsparciem dla ciała i wszelkich codziennych wysiłków, podlega też naturalnemu procesowi starzenia, a także odbiera wszelkie obciążenia, których doświadczyliśmy podczas pracy lub zajęć sportowych. Te wszystkie czynniki mogą powodować bóle pleców. Kręgosłup jest złożoną siecią połączonych z sobą nerwów, stawów, mięśni, ścięgien i wiązadeł, z których wszystkie mogą źródłem bólu. Istnieje wiele metod leczenia bólu pleców w tym masaż, ćwiczenia, leki, a nawet chirurgia. Osobom cierpiącym na bóle pleców, czy bóle krzyża potrzebne jest rozwiązanie, które nie wymaga leczenia chirurgicznego źródeł bólu a pozwala im prowadzić normalne życie bez bólu.

Metoda TENS – nieinwazyjna metoda leczenia bólu

Przezskórna elektryczna stymulacja nerwów (TENS), to metoda z zastosowaniem prądu elektrycznego wytworzonego przez urządzenie do stymulacji nerwów w celach terapeutycznych. TENS należy do metod nieinwazyjnych, mających na celu zmniejszenie bólu zarówno w fazie ostrej, jak i przewlekłej, a stymulacja nerwów w ten sposób należy do metod niskiego ryzyka.
Metoda TENS jest stosowana w leczeniu bólów pleców i krzyża od ponad 25 lat, dzięki czemu jest metodą dobrze udokumentowaną. W metaanalizie 39 randomizowanych badań[3] z zastosowaniem terapii TENS, autorzy Johnson i Martinson doszli do wniosku, że sposób leczenia z wykorzystaniem ENS (TENS) wykazuje istotne zmniejszenie bólu w porównaniu z grupą kontrolną placebo. Ponadto, w badaniu innego autora (Fishbain i wsp.[4]), w którym wzięło udział 376 pacjentów z bólem przewlekłym, u który stosowano terapię TENS przez 6 miesięcy lub więcej, oceniano zadowolenie z efektów terapii i komfort życia. Osoby uczestniczące w badaniu oceniły na 10-stopniowej skali swój średni poziom zadowolenia na poziomie 8,19, zaś komfort na 8,35.

WiTouchPro – opis urządzenia

WiTouch Pro charakteryzuje się o 20% większą intensywnością działania niż typowe urządzenia przenośne oparte o metodę TENS dostępne aktualnie na rynku i 2,5 razy większe pokrycie obszaru leczenia. Ponadto Pro WiTouch ma następujące cechy:
  • Cienki, elastyczny i dyskretny – można nosić pod ubraniem przez wiele godzin i stosować w redukcji bólu, kiedy potrzebujesz
  • Bez kabli, bez masywnych nakładek i taśm
  • Łatwy w użyciu, do samodzielnego stosowania, gotowy do użycia od razu po wyjęciu z pudełka bez skomplikowanych programów i potrzeby ustawień przez zastosowaniem
  • Wyposażony w bezprzewodowy pilot zdalnego sterowania
  • Tak skuteczny jak profesjonalny sprzęt wykorzystujący metodę TENS z dostępną kontrolą do zastosowań klinicznych:
    • Pracuje z lub bez zdalnego sterowania
    • Bez skutków ubocznych wynikających ze stosowania leków p/bólowych i p/zapalnych
    • Energooszczędny – wymiana baterii po ponad 150 aplikacjach 30-minutowych zabiegów
    • Wymienne nakładki żelowe do wielokrotnego stosowania

Więcej: https://www.youtube.com/watch?v=_HZpUlzrYL4 (jeśli nie możesz bezpośrednio otworzyć łącza, skopiuj link i wklej w okno wyszukiwarki)

 Wyniki badań dla WiTouchPro z 2013r.:

WiTouch Pro jest urządzeniem wynalezionym przez naukowców z Australii, stąd też najwięcej danych pochodzi z rynku australijskiego. Od uruchomienia WiTouch Pro w czerwcu 2013 roku do teraz ponad 4000 Australijczyków korzystało i korzysta z zalet technologii WiTouch Pro w celu złagodzenia bólu. Jako część podjętych badań satysfakcji prowadzonych przez firmę uHealth, mamy możliwość poznania opinii klientów i pacjentów, którzy jako pierwsi skorzystali i korzystają z korzyści klinicznych WiTouch Pro. Poniżej przedstawiamy kilka kluczowych wyników tych badań:

Czy doświadczył/a Pan/Pani znaczącej ulgi w bólu przy zastosowaniu urządzenia WiTouch Pro?
PAIN RELIEF
Jak długo po 30-minutowym seansie terapeutycznym WiTouch Pro nie odczuwał/a Pan/Pani bólu?
Pain relief durat
O ile zmniejszył/a Pan/Pani zużycie leków przeciwbólowych po użyciu WiTouch Pro?
Picture1-1
WiTouch Pro – wygląd i funkcjonalność:
WiTouch Pro został stworzony przez grupę kreatywnych projektantów i inżynierów z Australii z pomocą doświadczonego w sprzedaży zespołu z Tennessee, USA. Kluczem do stworzenia urządzenia o takim wyglądzie jest zastosowanie rewolucyjnej technologii. Dzięki ścisłej współpracy z dostawcami, dystrybutorami i testowaniu wielu prototypów, Katapult Design przesunął granice wykorzystania materiałów i możliwości technologicznych, tworząc  kompleksową, innowacyjną, podwójnie powlekaną bryłę korpusu. Ten element oparty na wysokiej technologii hi-tech jest sercem produktu, dzięki czemu bardzo elastyczne skrzydła ochraniają elektrody, które można wygodnie przyłożyć do konturów ciała podczas główny korpus, zawierający i chroniący całą elektronikę, doskonale przylega do kręgosłupa. WiTouch Pro to nie tylko urządzenie piękne na zewnątrz, ale również doskonale stworzone i uporządkowane, ale i praktyczne wnętrze. Procept Australia, firma, która przygotowała elektronikę w urządzeniu, pracowała niestrudzenie wspólnie z Katapult nad stworzeniem właściwego oprogramowania i systemów elektronicznych do generowania w innowacyjny sposób fali TENS, tak by osiągnąć jak najlepsze rezultaty w leczeniu bólu krzyża.  
WiTouch Pro został nagrodzony nagrodą “red dot: best of the best w 2013 oraz nagrodą za Best in Category, Medical & Scientific w ramach Australian International Design Awards w 2013 roku. Obie te bardzo prestiżowe nagrody potwierdzają prawdziwie innowacyjny projekt i wysoko zaawansowaną inżynierię produktu WiTouch Pro.
—————————-
[1] Hoy, D. et al. (2010). Best Practice & Research Clinical Rheumatology 24, s. 769–781.
[2] Kołodziej, K, Kwolek, A, Rusek, W, Przysada, G, Szpunar, P. (2005). Korelacja wskaźnika symetryczności obciążenia kończyn dolnych i nasilenia bólu u pacjentów z zespołem bólowym kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego rehabilitowanych szpitalnie. Przegląd Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego, T. 3, z. 3, s. 234-236.
[3] Johnson and Martinson. (2007). Efficacy of electrical nerve stimulation for chronic musculoskeletal pain: a meta-analysis of randomized controlled trials” Pain 130, p. 157-165.
[4] Fishbain, DA, Chabal, C, Abbott, A, Wippermein Hein, L, Cutler, R. (1996). Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation (TENS) treatment outcome in long term users.  Clinical Journal of Pain, p.12: 201-14.