5 pytań, które pomogą nakreślić drogę życia
opracowanie: Minds of Hope.
Oto pięć najważniejszych pytań użytecznych w znalezieniu własnej drogi życia.
Kto z nas nie chciałby wiedzieć, jak potoczy się jego życie, co osiągnie, kim będzie? Oczywiście, chcąc coś osiągnąć, warto najpierw wyznaczyć sobie cel i jest to bardzo ważny pierwszy krok. Natomiast osiąganie tego celu, to proces trwający całe życie.
Cele są podstawą samorealizacji ludzi zorientowanych na sukces. Bez jasno wyznaczonych celów nierzadko pływamy sobie jedynie płytko po życiu, nie dostrzegając przystani do zacumowania na dłużej. Zasadnicza różnica między osobami zorientowanymi na cel a bez określonych celów jest taka, jak między Adamem Małyszem – zdobywcą 4 tytułów mistrza świata w skokach narciarskich, a dzieckiem, które wychodzi z nartami na lokalną górkę i nie mając żadnej wokół siebie konkurencji, wykonuje mały podskok, ciesząc się ze swojego niebotycznego sukcesu.
Skoro planowanie i sposoby realizacji naszych życiowych celów są tak ważne, to dlaczego nadal większość z nas spędza zdecydowanie więcej czasu na planowaniu wakacji niż na zaplanowaniu tego, co chcielibyśmy osiągnąć w życiu?
Wyznaczenie sobie celów w życiu, to mapa życia. To tak, jakbyś wykupił bilet na lot w określonym kierunku i zbierasz się, by tam właśnie dotrzeć. To nic, że być może na lotnisku dowiesz się, że jakiś samolot został właśnie odwołany – przecież podstawią następny lub przerejestrują nas na inne linie. To nic, że twój towarzysz podróży zanudza się przez cały lot – przecież to tylko fragment tej podróży. To nic, że czasami samolot wpadnie w turbulencje lub burzę – przecież po każdej burzy wychodzi słońce i oblewa nas ciepłem, dodając energii.
Czasami wybieramy lot krajowy, a czasami loty międzykontynentalne. Kiedy indziej wystarczy nam, że zejdziemy w kapciach do pobliskiej piekarenki i tam zaspokoimy naszą doraźną potrzebę. Tak samo i cele w życiu wyznaczamy sobie krótko i długoterminowe. Cele długoterminowe, czyli nasze cele życiowe, to poważna podróż. Kiedy docieramy na miejsce takiej podróży, jesteśmy silniejsi, życiowo mądrzejsi i nierzadko odmienieni.
Jak można zatem zidentyfikować swoje życiowe cele?
Warto zadać sobie tych 5 koronnych pytań:
- Co chcę w życiu robić?
- Kim chcę w życiu być?
- Co chcę w życiu zobaczyć?
- Co chcę w życiu mieć?
- Dokąd chcę dojść?
A teraz, weź kartkę papieru i zapisz kilka swoich celów długoterminowych w każdej z powyższych kategorii. KROK 1. Weź głęboki oddech, zrelaksuj się i zapisz swoje pomysły – na początek bez jakiejkolwiek samokontroli i samoograniczania. Wystarczy pozwolić swojemu umysłowi płynąć i stworzyć 3-6 pomysłów pod każdym z tych 4 pierwszych pytań (pytanie 5-te to miejsce gdzie chcesz w życiu dojść realizując powyższe). Nie skupiaj się na wielu szczegółach, a nie spędzaj też zbyt dużo czasu opisując konkretny cel. Zrób to spontanicznie. Kiedy wpadnie ci pomysł, że chciałbyś kiedyś w życiu napisać książkę o stuletniej historii twojej rodziny – po prostu zapisz – “książka o rodzinie”, itp. Wypisuj wszystkie pomysły, które przyjdą ci do głowy, a jeśli jest więcej niż 6 i nadal coś się pojawia w głowie – zapisuj. Będziesz zaskoczony, jak wiele jest w tobie pomysłów, które wydają się zupełnie “nie twoje”. Może to pierwszy raz, kiedy odważyłeś się po prostu je wypowiedzieć głośniej.
KROK 2. Najpierw jeszcze raz przeczytaj całą listę. Przyjrzyj się jej w całości, a następnie przy każdej pozycji napisz liczbę lat, które potrzebujesz (według twojej własnej subiektywnej oceny), by taki właśnie cel zrealizować. Najlepiej przy każdym punkcie określić to w przedziale czasowym:
- jeden rok
- trzy lata
- pięć lat
- dziesięć lat
- więcej….
Kiedy przydzielisz już swoim celom zakresy czasowe, przyjrzyj się ponownie swojej liście – dobrze by była ona zbalansowana pod kątem celów krótko- i długoterminowych. Jeśli więcej celów pojawiło się w zakresie 1-3 lub 5 lat, to może warto jeszcze pomyśleć, co tak naprawdę chciałbyś osiągnąć, jako cel, za lat 10 a może nawet 15 i dalej. A jeśli widzisz, że więcej twoich myśli zmierza w daleką przyszłość, to może sygnał, że lubisz odraczać i założenie, i cele? A teraz spójrz ponownie na listę i zadaj sobie pytanie, co jest naprawdę dla ciebie ważne, a co jest tylko jakąś chwilową przyjemnością lub krótkim zainteresowaniem?
KROK 3. Teraz z każdej kategorii wybierz po 4 cele, tak, aby w każdej znalazły się cele 1-, 3-, 5- i 10-letnie. Tym sposobem stworzyłeś właśnie listę 16 najważniejszych dla siebie celów. Teraz skup się już wyłącznie na nich. Przeczytaj każdy z nich ponownie i uruchom swoją wyobraźnię, tak by zobaczyć jak najwięcej szczegółów. Myśl o tym celu tak, jakby miał być realizowany właśnie teraz, w tej konkretnej minucie. Zapisuj to co widzisz w swojej wyobraźni i zapisuj tak szczegółowo, jak to tylko możliwe. Dla przykładu: może chcesz otworzyć wydawnictwo książkowe wraz z maleńką księgarenką. Wyobraź sobie, gdzie będzie zlokalizowany, ile będzie zatrudniał osób, czy to będzie spółka, czy tylko twoja działalność, jaki rodzaj książek będzie wydawało twoje wydawnictwo, w jakim języku, z jakimi autorami będziesz współpracował, a jaki wystrój będzie księgarni, jak będziesz opisywał półki z książkami w różnych kategoriach, jaki kolor będą miały ściany, a jak wyposażysz swoje biuro…., itp. Zadaj sobie wszystkie potrzebne pytania, szukaj w sobie odpowiedzi i kolejno zapisuj wszystko na kartkach. Prawdopodobnie tworzysz w tej chwili jedną z ważniejszych osobistych rzeczy. Uruchom wyobraźnię i pisz. …ale to nie wszystko. Czas na kolejny krok.
KROK 4. Żaden cel nie będzie łatwy do zrealizowania, jeśli nie odpowiesz sobie na pytanie – dlaczego jest dla ciebie ważny. Jesteśmy zmotywowani do jego realizacji, gdy masz istotny powód, by go zrealizować. A zatem, czas do poszczególnych punktów dopisać: dlaczego chcesz zrealizować swój cel? Dlaczego chcesz zostać właścicielem wydawnictwa? Dlaczego chcesz wygrać maraton? Dlaczego chcesz jako pierwszy w rodzinie ukończyć studia na zagranicznej uczelni? A dlaczego na cel swojej wakacyjnej podróży wybrałeś puszczę amazońską? Zrób to tak dokładnie, jak opisywałeś wyobrażenie dla każdego z celów. To ważny moment twojej analizy. Jeśli masz trudności w napisaniu powodów, dla których twoje poszczególne cele as ważne, to być może nie jest to jednak TEN cel, o który chodzi tobie w życiu najbardziej? Wówczas jeszcze raz zerknij na cele i upewnij się, że są na liście tylko te, które uważasz za najważniejsze. Jeśli trzeba, powtórz kroki od 2 do 4. Oddziel zbyteczne mrzonki od marzeń, które są twoim prawdziwym celem “podróży”.
KROK 5. Oto twoja lista 16 celów życiowych. Czas zabrać się za ich realizację. Z opisów wybierz poszczególne elementy tak, aby ułożyć z nich możliwie dokładny plan działania. Lista, którą stworzyłeś będzie twoim przewodnikiem, dlatego co jakiś (najlepiej regularny) czas zaglądaj do niej, czytaj, sprawdzaj, zapisuj postępy, koryguj i ponownie wdrażaj w życie. Najważniejsza jest wytrwałość! Powtórzmy – określenie celów to bardzo ważny pierwszy krok. Osiąganie celów, to już nie tylko jeden krok, ale cała marszruta, to proces na całe życie. To proces obfitujący w wiele wyzwań, a i w związku z tym dający wiele satysfakcji. Szczególnie, gdy osiągniemy nasze długoterminowe cele i zrealizujemy największe życiowe marzenia.
A zatem – do pracy i POWODZENIA!
Potrzebujesz konsultacji? Czekamy na Ciebie! Dla pierwszych 5 osób 1 konsultacja gratis, a dla kolejnych 10 osób 1 konsultacja z 50% rabatem (na hasło: Minds of Hope – Razem do celu). Zapraszamy.
Opracowanie: MoH (c)