Chorobliwa zazdrość- jak sobie z nią poradzić?
opracowanie: Minds Of Hope
Czy zdarza Ci się, że gdy twój partner zostaje po godzinach w pracy i nie dobiera telefonu od ciebie, to od razu zaczynają cię nachodzić myśli, że „ ma kochankę”.
I chociaż nie było do tej pory żadnych oznak, że coś może być nie tak, ty nie możesz się uspokoić. Zaczynasz szukać dowodów na potwierdzenie twojej tezy – a to ostatnio za bardzo się wyperfumował albo kupił sobie nową koszulę, a może przyniósł dla ciebie kwiaty, czyli na pewno ma coś na sumieniu.
Zaczynasz go kontrolować, o wszystko wypytywać, sprawdzać jego telefon komórkowy, a jak zadzwoni do niego ktoś z pracy robisz mu awantury i wyrzuty.
Partner zwykle powtarza, że nie masz się czym martwić albo zaczyna reagować złością na takie zarzuty, co jeszcze bardziej utwierdza cię w przekonaniu, że masz rację.
Zanim jednak zdecydujesz się impulsywnie na rozbicie związku i rozstanie, zastanów się czy jednak twoim zachowaniem nie kieruje zazdrość. Odrobina zazdrości w związku oczywiście nikomu nie zaszkodzi a wręcz wzmacnia nasze uczucia czy poczucie, że jesteśmy ważni dla drugiej osoby.
Co jednak się dzieje kiedy nasza zazdrość zaczyna dominować nad życiem naszym i bliskiej nam osoby?
Gdy człowiek staje się chorobliwie zazdrosny, nie ma zaufania do swojego partnera, staje się agresywny i nadmiernie kontrolujący. Takie zachowanie jest bardzo destrukcyjne dla każdej relacji i nawet bogu ducha winien partner prędzej czy później będzie miał serdecznie dość takiego związku, bo nikt nie lubi być trzymany w klatce – nawet złotej.
Z czego wynika chorobliwa zazdrość?
Często z braku pewności siebie i niskiego poczucia wartości osoby zazdrosnej. Osoba z niskim poczuciem własnej wartości podświadomie nie wierzy, że można ją szczerze kochać i będzie wyszukiwać z otoczenia dowody, które to potwierdzą, niejednokrotnie krzywdząc swoimi podejrzeniami partnera.
Zdarza się też, że mamy za sobą doświadczenia niefortunnych związków, w których byliśmy faktycznie zdradzani, wtedy wzmaga się nasza czujność i do kolejnego partnera mimo, że jest nam wierny, też nie mamy zaufania.
Chorobliwa zazdrość nie tylko powoduje, że partner się od nas odsuwa, ale przede wszystkim najbardziej szkodzi osobie zazdrosnej. Powoduje, że żyje ona w ciągłym lęku, mogą się pojawiać u niej stany depresyjne, uzależnienia a w skrajnym wypadku może nawet dojść do próby samobójstwa lub zbrodni na partnerze. Dlatego warto pracować ze swoim zachowaniem i (często natrętnymi) myślami, aby zminimalizować ryzyko chorobliwej zazdrości.
Podstawowe zasady w tej walce to:
- nieporównywanie się z innymi
- wiara w siebie i własne możliwości
- pielęgnowanie własnego hobby
- docenianie (tych autentycznych) zalet partnera
- analiza własnych emocji i ich zasadności w danej sytuacji
- myślenie pozytywne (choć nie „przez różowe okulary)
- wsparcie przyjaciół
- szczera rozmowa z partnerem o swoich uczuciach bez obwiniania drugiej osoby
Czasem samemu jest trudno pozbyć się chorobliwej zazdrości. Jeśli ty również próbowałeś i nie dajesz rady, to zapraszamy do nas. Specjaliści z Minds of Hope zidentyfikują przyczynę twoich problemów i pomogą Ci ją rozwiązać.