Psychologia

Gdybym to wiedział wcześniej…, czyli o tym jak być mądrym przed szkodą

opracowanie: Minds Of Hope

Ileż to razy myślimy sobie: “moje życie wyglądałoby zupełnie inaczej, gdybym wiedział/a to wcześniej…”. O ile lepiej poszłyby mi rozmowy z szefem o awans, o ile wcześniej odważył(a)bym się na własny biznes, no i mój związek też byłby dziś w innej kondycji…

W życiu nie dostajemy tego, co chcemy. Dostajemy to, co na co – w naszej własnej ocenie – zasługujemy. Jeśli uważamy siebie, że jesteśmy godni, właściwi, odpowiedni do tego, by awansować, zdobywać, kroczyć własną drogą – niewiele może nas w tym powstrzymać. Zaledwie prostych 13 zasad dzieli nas od tego, by nie trzeba było uczyć się na własnych błędach a brać z życia tyle, ile można i wtedy, kiedy jest na to najlepszy czas – TERAZ.

Nasze życie zależy w dużej mierze od pewności siebie i poczucia własnej wartości. Oczywiście, są też potrzebne sprzyjające okoliczności zewnętrze, choć te – wbrew pozorom, wcale nie determinują naszej przyszłości tak, jak nasza osobista siła sprawcza.

Chociaż pewność siebie i poczucie własnej wartości wydają się być pojęciami podobnymi, a nawet tożsamymi, w praktyce dotyczą 2 odrębnych aspektów. Pewność siebie, to wiara w nasze osobiste zdolności i umiejętności poradzenia sobie w rożnych sytuacjach. Poczucie własnej wartości, to de facto to, na ile lubimy lub kochamy siebie, a także ogólne wyobrażenie (pozytywne lub negatywne) na temat tego kim jesteśmy. Kształtuje się przez nasze doświadczenia i środowisko, w którym dorastamy, jak również przez interakcje z naszymi bliskimi, przyjaciółmi, rówieśnikami w szkole lub pracy i najbliższą społecznością.

I to jest jedna z większych pułapek. Nasze Ja postrzegamy przez to, jak widzą nas inni. Dlatego, chcąc zyskać ich aprobatę, poświęcamy im naszą uwagę, czas, energię. Opiekujemy się wszystkimi wokół, bo tylko wówczas dostrzegą naszą wartość. Moje potrzeby przed potrzebami innych? To niemożliwe i bardzo samolubne! A zatem, co robimy? Jesteśmy NAJ (!). Najlepszym przyjacielem, najlepszą matką, siostrą, córką, a także najlepszym pracownikiem. Wpadamy w pułapkę, bo tylko, jeśli ktoś inny potwierdzi naszą wartość, czujemy się wartościowi. W związku z tym zaczynamy robić wszystko, by to INNI byli zadowoleni… A co ze mną?! …nie, to nie jest droga do pewności siebie, a przecież to pewność siebie i poczucie wartości wspierają nas w realizacji osobistych celów…

Złota zasada: Możemy zmienić tylko te rzeczy, których jesteśmy świadomi i co do których, gotowi jesteśmy przyznać, że są. 

Pierwszy krok to analiza i faktyczne przyznanie przed sobą, jaka jest moja pewność siebie, a jaka samoocena. Dopiero później można ruszyć z pracą, która pomoże w zmianie – wzmocnieniu poczucia naszej wartości i pewności siebie.

Co mogę zrobić, by przejść moje życie “po mojemu” i biorąc z niego to, CO CHCĘ, a nie to, na co ewentualnie ZASŁUGUJĘ?

Oto 13 zasad, które warto znać wcześniej, by nie żałować ich później:

  1. Kochaj siebie. Nie będziemy nigdy umieli w pełni kochać innych, jeśli nie damy sobie prawa do pokochania siebie. Wbrew temu co myślisz, nie jest to samolubne. O, to nawet konieczne dla naszego zdrowia. Jeśli masz z tym trudność, odkryj na nowo, kim chciałeś/aś być, gdy byłeś/aś dzieckiem (pisarzem, artystą, przedsiębiorcą, itp.) i wróć na tę drogę, a ponownie pokochasz siebie. Nie trać życia spełniając czyjeś marzenia. Realizuj swoje.
  2. Nie martw się tym, co myślą o tobie inni. To strata czasu. Nie ma możliwości, by zadowolić wszystkich. Cokolwiek ludzie myślą na twój temat, to wyłącznie ich opinia, bo to, co robisz lub mówisz, filtrują przez swoje doświadczenia, myśli i emocje. To oznacza, że ich opinie na twój temat, bardziej mówią o nich samych niż o tobie. Kochaj siebie, takim jakim jesteś i nie oczekuj, ani, że uszczęśliwisz innych, ani też, że inni uszczęśliwią ciebie. Jeśli się tak zdarzy, potraktuj to, jak premię od losu. 
  3. Mów innym jak się czujesz. Jeśli ktoś zrani twoje uczucia, bądź z nimi szczery. Jeśli miałeś z kimś świetne spotkanie, powiedz mu, co myślisz. Kiedy rozmawiasz przez telefon z mamą lub tatą, powiedz im “kocham cię”. Życie jest tak krótkie, że nigdy nie wiadomo, kiedy i czy w ogóle będziesz miał/a okazję powiedzieć innym co czujesz.
  4. Podejmuj ryzyko i mów często “WCHODZĘ W TO”. Czasami wychodzenie poza strefę komfortu i próbowanie czegoś nowego może przerażać. Ucz się podejmować ryzyko i mów “TAK” na nowe inicjatywy, które pojawiają się na twoim horyzoncie. Takie podejście pomoże ci się otworzyć, spróbować czegoś innego i przyniesie nowe możliwości. Pamiętaj, że zwykle masz mniej do stracenia niż myślisz. Często boimy się strat, a to uniemożliwia nam realizowanie naszych marzeń. Kiedy chcesz zacząć własny biznes, zbierz się i zacznij. Gwarantuję ci, że twój najgorszy scenariusz nie jest taki zły, jak go sobie wyobrażasz. Nawet jeśli okaże się, że za jakiś czas postanowisz wrócić na ciepłą posadkę do korporacji lub administracji. Nikt nie odbierze ci tego, co już zrobiłeś/aś. Nawet małe sukcesy budują twoją pewność siebie, a to przyciąga kolejny sukces.
  5. Mów NIE, kiedy sprawy nie są warte zaangażowania. Jeśli coś, co słyszysz lub masz oferowane, brzmi jak “powinienem/powinnam” lub “muszę”, nie rób tego. Dedykuj czas na sprawy, które są zgodne z twoimi potrzebami i marzeniami. Nie daj narzucić ich sobie przez innych. Wybieraj, jak i z kim chcesz spędzać czas wolny, jaka praca pomoże w twojej samorealizacji lub osiągnięciu innych twoich celów. Twój czas, to twoje upływające życie, którego już nigdy nikt ci nie odda. Ceń siebie, to też droga do wzrostu poczucia własnej wartości.
  6. Poznawaj jak najwięcej nowych osób i ucz się od nich. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że napotkani na naszej drodze ludzie, mogą nam pomóc w naszej wędrówce. Traktuj wszystkich tak, jakbyś chciał/a, by oni traktowali ciebie i bądź otwarty/a na nowe znajomości. Ziemia to mała planeta i możesz być zaskoczony/a, gdy okaże się, kto jest z kim w relacji i jakie to daje nieoczekiwane możliwości.
  7. Znajdź czas tylko dla siebie. Bycie bez towarzystwa też może być cudowne. Znajdź czas, aby spędzić czas tylko ze sobą. Pamiętasz? Jesteś swoim najlepszym przyjacielem – idź w pojedynkę na lunch, kawę, a może do kina. Tak, wyobrażenie takiej sytuacji może być przytłaczające, ale to w takich sytuacjach najwięcej dowiesz się o sobie. A przecież siła jest w tobie!

  8. Wykorzystuj swoje zasoby i nieustannie inwestuj w siebie. Nie patrz na siebie i swoje możliwości przez swoje ograniczenia, ale przez swoje zasoby. Co z tego, że być może nie masz słuchu muzycznego. Może za to masz wyjątkowy dar mówienia – to zasób, który możesz wykorzystać w wielu dziedzinach, jako manager, polityk, mówca motywacyjny, itp. Zapisz się na szkolenie, przeczytaj nową książkę, które wzbogacą cię o nowe umiejętności lub wiedzę. Ucz się i wykorzystuj – to tworzy twoją wartość. Pamiętaj, nie ma dwóch takich samych osób na ziemi – ty też jesteś wyjątkowy/a.
  9. Bądź swoją jedyną konkurencją. Przestań porównywać się z innymi. Może być tak, że nie nigdy będziesz najlepszym maratończykiem albo najbogatszym człowiekiem na liście Forbesa. Zamiast tego, skoncentruj się na tym, aby każdego dnia być lepszym niż dzień wcześniej. To droga do budowania pewności siebie i do sukcesu. Nawet jeśli nie jest to droga na skróty, to doprowadzi cię tam, gdzie chcesz – nie oglądaj się na innych, krocz swoją drogą. Świat jest duży, każdy może znaleźć swoją drogę.
  10. Mniej znaczy więcej. Nie staraj się trzymać wszystkich srok za ogon. Skup się mocno na kilku najważniejszych dla ciebie tematach. Twoja ciężka praca może zostać zmarnowana, gdy jest rozproszona na zbyt wiele wątków. Skoncentruj się i bądź konsekwentny/a. Rezultaty przyjdą szybciej niż myślisz.

  11. Perfekcyjna doskonałość to fikcja. Każdy popełnia błędy – jedni tu, inni, gdzie indziej. Bądź wdzięczny/a za swoje błędy, bo to dzięki nim jesteś mądrzejszy/a. Czasami wygrywamy, czasami uczymy się. Nigdy nie stracimy. Dlatego przestań się stresować nie będąc perfekcyjnym/ą. Rób wszystko co możesz, by być wystarczająco dobrym. A jeśli popełniasz błędy, to pamiętaj, że to część twojej drogi do sukcesu. Analizuj i wyciągaj rozsądne wnioski.
  12. Nie jesteś ofiarą. Twoja przeszłość nie ma nic wspólnego z twoją przyszłością, a twoje stare ograniczenia nie określają, kim jesteś dzisiaj. Obwinianie innych za to, że zmarnowali twój czas, pieniądze, a może miłość jest niezbyt w porządku, ponieważ ostatecznie to ty decydujesz ile komu z siebie dajesz. Prawie w każdej sytuacji możesz przyznać (jeśli się odważysz), że nikt cię nie skrzywdzi lub nie rozzłości, jeśli nie dasz mu na to zgody. Jesteś odpowiedzialny/a za swoje działania, a twoja przyszłość to rezultat bieżących wyborów. Dlatego, nie ma nic lepszego dla wzrostu twojej samooceny i pewności siebie, jak przestać obwiniać innych o swoją przeszłość lub przyszłość. To zależy od ciebie.
  13. Bądź autentyczny wobec siebie i innych. Warto być wiernym temu, kim jesteś i co uważasz za słuszne. To twoje prawo do bycia szczęśliwym. Żyj własnym życiem bez żadnego zbędnego przepraszania czy żałowania. Jesteś tym, kim zdecydujesz się być i to jest twoja siła. Żyj swoim życiem, a nie pozwól mu zwyczajnie przeminąć.

Życie ma bogatą ofertę, można z niej czerpać codziennie. I zamiast po latach mówić sobie “och, moje życie potoczyłoby się inaczej, gdybym to wiedział/a wcześniej…”, można każdego dnia realizować siebie, a tym samym wzmacniać swoją pewność siebie oraz poczucie własnej wartości. I jeśli będziesz czuć tę moc, zobaczysz, ile szans staje na twoje drodze. Wystarczy po nie sięgnąć!

Jeśli chcesz wzmocnić swoją pewność siebie i podnieść poczucie własnej wartości, a jeszcze nie wiesz jak, to jesteśmy gotowi, by ci w tym zadaniu towarzyszyć. Nasze grono profesjonalistów: psychologów, psychoterapeutów, coachów, a także innych specjalistów, którzy mogą okazać się pomocni w twojej przemianie w silniejsze i pewniejsze Ja, czekają na ciebie!  Zapraszamy.